۱۴۰۰/۶/۸ دوشنبه
(1)
(0)
انتشار فراخوان چهارمین مسابقه ملی عکاسی از آیین‌های ویژه عزاداری محرم در ایران
انتشار فراخوان چهارمین مسابقه ملی عکاسی از آیین‌های ویژه عزاداری محرم در ایران

چهارمین مسابقه ملی عکاسی ازآیین‌های ویژه عزاداری محرم در ایران با اهدف آگاهی‌افزایی در خصوص فرهنگ و تمدن اسلامی‌ایرانی به ویژه فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه، تحکیم پیوند بین دین، هنر و رسانه با معرفی و به تصویر کشیدن جلوه‌های خاص عزاداری به‌ویژه محرم و اربعین در نقاط مختلف کشور، مستندسازی مراسم خاص محرم و اربعین به عنوان یکی از مصادیق روشن میراث‌فرهنگی ناملموس، معرفی عزاداری‌های ویژه مناطق مختلف کشور به‌منظور بسط و توسعه گردشگری مذهبی برگزار می‌شود.

این حرکت فرهنگی فرصتی برای ثبت و شناسایی آیین‌ها و مراسم ویژه این رویداد در جای جای کشور، پرهیز از اشاعه خرافه‌پرستی و برخی انحرافات در مراسم عزاداری و نکوداشت خرده فرهنگ‌ها و باورهای آیینی و تاریخی است.

با توجه به رویکرد اصلی این رویداد که ثبت میراث ناملموس در حوزه فرهنگ عامه با موضوع عزاداری‌های ویژه محرم و عاشورای حسینی است، گرایش اصلی عکاس باید حوزه عکاسی مستند، خبری و قوم‌نگارانه باشد.

موضوع محوری این رویداد، ثبت صادقانه و هنرمندانه آیین‌های ویژه عزاداری محرم در ایران است. عکاسان باید با در نظر داشتن بن‌مایه شناخت تاریخی، نظام نشانه‌گان، کهن الگوها و باورهای تجسم‌یافته در آیین‌های ویژه عزاداری محرم و رعایت مولفه‌های شخصی و خلاقیت در مقام خالق اثر هنری با آثار فاخر خود در این رویداد فرهنگی مشارکت داشته باشند.

این رویداد در یک بخش و به شکل رقابت در میان آثار تک عکس برگزار خواهد شد و هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر ۱۴ اثر ارسال کند. شرکت‌کنندگان ابتدا باید در سامانه مسابقه به نشانی iranianevents.ir ثبت‌نام کنند.

علاقه‌مندان تا ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰ برای شرکت در این مسابقه عکاسی فرصت دارند، همچنین داوری آثار نیز ۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ انجام و مراسم اختتامیه مسابقه نیز پنجم آبان‌ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. دبیرخانه این مسابقه در دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد تهران واقع در خیابان آزادی، تقاطع بزرگراه یادگار امام، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار دارد.

چهارمین مسابقه ملی عکاسی از آیین‌های ویژه عزاداری محرم در ایران توسط دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود و شرکت حامیان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایرانیان با مشارکت انجمن مجموعه‌داران ایران و مرکز میراث ناملموس تهران به‌عنوان حامیان و مجریان طرح هستند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر