۱۳۹۵/۱۰/۱۴ سه شنبه
(0)
(0)
برگزاری دوره توانمند سازی سازمان های مردم نهاد استان کرمان
برگزاری دوره توانمند سازی سازمان های مردم نهاد استان کرمان
 آموزش و توانمند سازی سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت تحقق اهداف اجتماعی توسعه ای سازمان ضرورت دارد به همین منظور منظور سومین دوره از برگزاری توانمند سازی سازمان های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری در استان کرمان  در حال برگزاری می باشد.

گردهمایی و دوره آموزشی تشکل های مردم نهاد حوزه میراث فرهنگی کشور در محل مدرسه بانو حیاتی کرمان با حضور مدیر کل  امور اجتماعی استانداری و معاونین اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان برگزار شد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان گفت: حوزه وظایف تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزایش می‌یابد.
 
زهرا موسی پور در آیین گشایش کارگاه آموزشی توانمندسازی تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه میراث فرهنگی با اشاره به زلزله 5 دی‌ماه شهرستان بم، افزود: این روز یادآور همت و حمیت مردم سراسر جهان برای ساخت دوباره این شهرستان هست که تاکنون به‌خوبی رقم خورده است.
 
وی بابیان اینکه انجمن‌های مردم‌نهاد باید دارای اهداف مشترک و فعالیت‌های هدفمند بدون اعمال سلیقه باشند، اظهار داشت: این انجمن‌ها به علت غیرسیاسی و غیردولتی بودن و همچنین داوطلبانه عمل کردن می‌توانند ظرفیت بزرگی برای ایجاد ارتباط و تعامل بین مردم و حاکمیت باشند.
 
موسی پور بابیان اینکه فضای کنونی کشور فضایی بسیار مناسب برای انجام فعالیت در حوزه‌های پژوهشی، میراث فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، محیط‌زیست و غیره از سوی انجمن‌های مردمی است، تصریح کرد: مسئولیت‌پذیری و داوطلبانه عمل کردن این انجمن‌های از ویژگی‌های بارز آنها بوده که موجب موفقیت نیز شده است.
 
وی با اشاره به اینکه تمامی سازمان‌های مهم کشور باید به علت تأثیرگذار بودن این انجمن‌ها در جامعه، از آنها بهره‌مند شوند، بیان داشت: لازم است در هر استان و یا شهرستانی انجمن‌های مردم‌نهاد به رسمیت شناخته و به‌عنوان یک سازمان ارزشمند در انجام امور تلقی شوند.
 
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان دارای 3 میلیون جمعیت است که درگذشته وحدت و تعامل یکی از ارکان مهم در زندگی آنها بوده است، افزود: ایران دارای هویتی است که باید حفظ و شناسانده شود و انجمن‌های مردم‌نهاد در به انجام رساندن این مسئولیت به بهترین شکل می‌توانند، عمل کنند.
 
وی بابیان اینکه ایران تنها یک جغرافیا نیست بلکه مجموعه‌ای از تمامی فرهنگ‌ها، آداب‌ورسوم و سنن قدیمی است، اظهار داشت: استان کرمان دارای بیش از 700 اثر ملی هست که تنها متعلق به کرمانی‌ها نیست بلکه میراثی برای تمامی ایرانیان است.
 
وی بیان داشت: در سه سال گذشته با پیگیرهای استاندار کرمان و همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان به موفقیت‌های خوبی در عرصه ثبت جهانی رسیده‌ایم.
 
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان بابیان اینکه مردم ایران قبل از سفر به کشورهای خارجی باید از جاذبه‌های موجود در کشور دیدن کنند، افزود: با دیدن و شناختن این جاذبه‌ها می‌توان مردم کشورهای دیگر را به‌سوی سرزمینی که منشور حقوق بشر در آن نوشته‌شده، سوق داد.
 
وی با اشاره به اینکه متأسفانه در حفظ میراث گذشته کم‌کاری کرده‌ایم و همه ما به‌عنوان عضوی از جامعه ایرانی مسئولیت خود را در این زمینه به‌خوبی انجام نداده‌ایم، افزود: عید نوروز، چهارشنبه‌سوری و سیزده‌بدر از رسوم ایرانیان است که باید در معرفی و درست به‌جا آوردن این آداب و حفظ و حراست انحا بکوشیم.
 
در ادامه این مراسم "محسن موحدی" قائم‌مقام مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان بابیان اینکه سبقه فعالیت انجمن‌های مردم‌نهاد به‌خصوص در حوزه میراث فرهنگی بسیار طولانی است، افزود: این انجمن‌ها درگذشته بسیار فعال عمل می‌کردند ولی در دوره‌ای حضور کمرنگی داشته‌اند که خوشبختانه در حال حاضر مؤثر واقع‌شده‌اند و می‌توانند به‌عنوان بازویی توانمند در راستای حفظ و حراست از ابنیه تاریخی، این اداره کل را یاری کنند.
 
وی با اشاره به اینکه آداب و سنن بخش از هویت ایرانیان است، اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر تعدادی از این آداب ثبت ملی شده‌اند و پرونده‌های تعدادی دیگر در حال اماده‌سازی هستند.
 
وی افزود: استان کرمان دارای جاذبه‌های مختلف تاریخی و طبیعی زیادی است که تعدادی از آنها شرایط جهانی‌شدن رادارند که بارگاه شاه نعمت‌الله ولی، کنار صندل و اله زمانی نیز فرارسد که اشیاء تاریخی نیز ثبت شوند، پرچم فلزی شهداد به‌عنوان اولین پرچم دنیا شرایط جهانی‌شدن را دارد.
 
قائم‌مقام مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان افزود: توسعه پایدار به‌تنهایی شامل راه این، درامد ملی، توسعه عمرانی، تولیدات کشاورزی و غیره نمی‌شود زیرا هنگامی‌که این توسعه پایدار همراه با توسعه فرهنگی نباشد، مؤثر واقع نخواهد شد.
 
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیساخت سایت بهترین سایت سازطراحی سایت سایت ساز فروشگاه ساز ساخت فروشگاه اینترنتی